Küçük Şeyler


Küçük Şeyler

Kitap, isminin hakkını veren bir kitaptır. Okuduğunuzda çok olağan ve sıradan bir öykü okuyor gibi hissediyorsunuz. Hatta biraz yavan bile kalabilir. Ama 2020 yılındaymışız gibi değil de 1800'lü yıllardaymışız gibi okursak aslında çok güzel bir yenilik kitabıdır. Çünkü Batı edebiyat tarzını örnek almış ilk Türk eserdir.
Kitabın içeriği de adından anlaşılacak üzere sıradan, 'küçük şeyler'i edebileştirerek yazılmasından oluşuyor. Doğaüstü ve yoğun betimleme yoktur. Zorlama yoktur. Romantizm ve realizmin izlerini taşır. Tüm anlatılan öyküler gözleme dayalıdır ve sanat kaygısı yoktur. Ama işin içinde edebi bir kavram varsa muhakkak romantizm de vardır. Samipaşazade ise romantizm karşıtı realizm ile harmanlayarak bir yeniliğe, Türk Edebiyatında bir ilke imza atmıştır. Kitabı özel yapan kısım da burasıdır.

Giriş kısmı ve 6 hikayeden oluşur, her biri de birbirinden sürükleyicidir. Tüm hikayelerin altında ise ders niteliğinde anlamlar vardır. Farkettiğim diğer husus ise öykülerde hep bir yüzleşme, gerçeğe dönme mevzusu işlenmiştir. Aslında kitabın şeması şöyle; acılar realizm, acıyı anlatmak ise romantizm.

Kendini büyük adam sanan adamın aslında hiçbir şeyi bilmemesi, evden kaçan adamın geri eve dönmesi, platonik aşktan dolayı canına kıyan Paskal, evlenmek isteyip evlenemeyen, karısına “Kediler mi? Ben mi?” diye sorup 'kediler' cevabını alan koca... Bunun gibi mizah, aynı zamanda acılı, edebi ama aynı zamanda edebiden uzak bir ilüzyon kitabıdır. Nasıl okuyup nasıl bakmak istiyorsanız kitap o şekle dönüşüyor. Her demden bir keyif bulacağınız bir kitaptır.

Türk Edebiyatına ilginiz varsa muhakkak okunmanız gerekir.


Bunlar da İlginizi ÇekebilirFelatun Bey İle Rakım Efendi

Felatun Bey baba serveti yiyen, lüks ve sefa düşkünüdür. Hayatta hiçbir zorluk çekmemiştir. Rakım Efendi ise zorluk ve yokluk içinde büyümüş

Daha Fazlasını Oku
Kumpanya

İçerisindeki üç farklı hikayeden oluşmaktadır. Okurken kafanızda her şey tam oturacak, karakterlerin analizini, eski İstanbul'un halini yaşıyor olacaksınız.

Daha Fazlasını Oku