Şimdiki Çocuklar Harika


Şimdiki Çocuklar Harika

Yoruma “Çocuklara kitap okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır?” sorusuna cevap vererek başlayacağım: Sade, anlaşılır ve eğlenceli kitaplar okutarak kazandırılır. Onları boğmayan, anlamak zorunda kalmadığı kitaplar okumayı severler çocuklar. Bu şekilde kitapları zorlanmadan okuduklarında da, zamanla kendi tarzlarını seçmeye başlayacaklardır.

İyi hoş da bu anlaşılır ve sade kitaplar nedir? Aziz Nesin kitaplarıdır. “Çocuğa Aziz Nesin okutulur mu? Dinsiz, komünist değil mi o adam...” Bu düşünceden de uzaklaşıp en başta insana insan olarak bakarsak daha sağlıklı bir bakış açısına kavuşuruz. Aziz Nesin aslında bir öykü yazarıdır. Ve neredeyse bütün kitaplarını okumuş birisi olarak söylüyorum: Çocuklar için yazmış olduğu hiçbir kitabında siyasi, dini örgülere girmemiştir. Aksine tüm bu olaylardan uzak, tamamen hikaye, fıkravari bir üslupta yazmaktadır. Okurken keyifleneceğimiz, bizi kedere değil, aydınlığa, gülmeye iten bir yazardır.

Aziz Nesin'in bu kitabı en çok satan kitabıdır. Yediden yetmişe herkesin keyifle okuyabileceği bir kitaptır. Öyle hikayeler var ki kâh güldüm kâh düşündüm. Kitapta Ahmet ve Zeynep çok yakın arkadaşlardır. Aralarına hasret girer. Zeynep, Ankara'ya taşınmak zorunda kalır. Ve çocuklar birbirine hep mektup yazacaklarına söz verirler. İşte o mektupların, öykülerin, hikayelerin toplandığı kitaptır. Okulda yaşanan komik olayları, acı olayları konu alır. Bir çocuğun bilmesi gereken zemin duyguları da ele alır. Vicdan nedir? Vicdan azabı nedir? Yardımseverlilik nedir? Arkadaşlık, dostluk... Her yaştan bireylerin okuyabileceği bir kitaptır. Tavsiyemi sunar bol kitaplı günler dilerim.


Bunlar da İlginizi ÇekebilirBir Ömür Nasıl Yaşanır?

Sabah depresif ve içinizden bir şey gelmeyerek uyanıyorsunuz. Zor değil, başucunuza koyun ve günlük 10'ar 20'şer sayfa kadar okuyun. Bir hareket isteyeceksiniz hayatınızda. Bir plan. Bir hedef.

Daha Fazlasını Oku
Serenad

Kitabın konusunu, olay örgüsünü, betimlemesini bir kenara bırakalım. Kitabı size buram buram yaşatan bir karakter analizi var. Herkesin içinde bir parça Maya var.

Daha Fazlasını Oku