Rahel Tanrı'yla Hesaplaşıyor


Rahel Tanrı'yla Hesaplaşıyor

S. Zweig bu kitabında daha alışagelmişin dışındadır. Çarpıcı ve ürpertici bir yanı vardır, özellikle kitabın adını alan ilk hikayesinde bunu hissediyorsunuz.
Genel hatlarıyla “barış,sevilmek, adalet...” gibi konuları ele alsa da derininde dinsel kargaşa ve bohemlik hakimdir.
Öylesine okuyup bitirdiğiniz kitaplardan değil kesinlikle; içinizde anlam veremediğiniz bir hissiyatı uyandıracak, düşünmeye, araştırmaya teşvik edecektir. Zweig, ince kitapların büyük filozofudur. Bu kitabı da bunun ispatıdır.
İlk hikayesinde dini bir kurgu hakimdir. Kişiler gerçek lakin kurgu çarpıcı. Yahudiliğini tam savunamadığı için bu hikayenin arkasına sığınmıştır. Bu kitap aslında Zweig'in son çığlıkları... Son umudu... Son konuşması.
(Bilmediğiniz terimlere ve kişilere rastlayacaksınız, bunları mümkün olduğunca atlamayınız. Araştırınız, öğreniniz, okuyunuz.)
İkinci hikayesi ise en kısa olanıdır. Hayal ufkunda açan binbir çiçek misali cenneti yaşayacağınız, hayal dünyasının kapısını aralayacağınız hikayedir. Dini temaya yine değinilmiştir. Ve tamamiyle 'barış' üstüne diyebiliriz.
Üçüncü hikayesi ise Virata'nın hikayesidir. Bana nedense Nietzsche'nin üst insan modelini anımsattı. Herkesin içinde bir parça Virata olsa dünya daha güzel bir yer olurdu. Zweig'in üst insan modeli ise aslında Virata'dır...
Mutlaka okumanız gereken kitaptır. Farklı ufuklar, farklı hissiyatlar için.


Bunlar da İlginizi ÇekebilirKızıl

Stefan Zweig’ın 1908 yılında 26 yaşındayken yazdığı kitabıdır. Tam da Zweig‘ın yolunu bulmaya çalıştığı zamanlar...

Daha Fazlasını Oku
Yakıcı Sır

Hikaye iflah olmaz bir çapkın olan Baron’un, on iki yaşında oğlu olan bir anneyi gözüne kestirmesiyle başlar.

Daha Fazlasını Oku