Şato


Şato

Franz Kafka'nın ölümünün ardından yayımlanan üç kitabından birisidir.
"Cahil kişi cesur olur."
Kafka okuyucuları bu kitabın çok karmaşık olduğunu söyler lakin, Kafka'nın isteği de onu bu şekilde anlamamızdı. Çünkü bürokrasi ve otoriterliğin karmaşıklığı ancak böyle bir dil ile anlatılabilirdi. Aslında ikilemlerin arasında kalan Kafka kitabında bunu çokça yansıtmıştır. Bazı yerlerde kimsenin üstün olmadığını vurgulamış, bazı yerlerde daha farklı yorumlar yapmıştır. 1920'lerin zorbalığını dile getirmiş ''Siz deli değilsiniz. Ben de değilim. Ama hiçbirimiz kral da değiliz. Bir hiçsiniz!'' ibarelerine çok vurulur.
Kafka'nın ömrü kitabın sonunu tamamlamaya yetmemiştir. Kafka yakın arkadaşı M. Brod'a kitabı nasıl bitireceğini söyler. Ve gözlerini yumar. Bu yönüyle bile çok özel bir kitap olduğu aşikardır.
KONUSU
Kadastrocu K. (karakter sadece K. harfiyle tanıtılıyor.) kendisine verilen görevi bile bilmeden yollara düşer. Aslında bu işini bilmeden yollara düşmesi bile üst yetkili insanlara bir eleştiridir. Sonrasında şatoyu bulmaya kalkar lakin köyde herkes K.'dan çekinir ve şatonun yerini kimse söylemez. Böylece K.'nın serüveni başlar...
Kafka meraklılarının okuması gereken kitaptır. ''Dava'' kitabıyla çok da ayrı değildir.


Bunlar da İlginizi ÇekebilirKardeşimin Hikayesi

Kitabın ana karakteri Ahmet Arslan insanlardan uzak, duygulardan yoksun, olaylar karşısında hiçbir şaşkınlık barındırmayan, en basit tabiriyle ‘tuhaf’ bir adamdır.

Daha Fazlasını Oku
Bakire İle Çingene

Yvette hep tekdüze, sıradan insan gördüğü için bu özgür ruhlu adam ona çok cezbedici gelir.

Daha Fazlasını Oku