Kumarbaz


Kumarbaz

Kitabın adının ''Kumarbaz'' olmasının sebebi ana karaterin kumarbaz olmasından ziyade Dostoyevski'nin kumarbaz olmasıydı. Hatta Dostoyevski kumarda kaybettiği için ve parasız kaldığı için bu kitabı yazmıştır. Aslında bu kitap hem Dostotevski'nin kurtarıcısı hem de bir çığlığı olmuştur...
Kitabın ilk yerlerinde ''Sen hayatını mahvet, ben kenardan izleyeceğim.'' cümlesi aslında onu anlatmak için özetti.
Kitapta adı geçen Aleksey İvanaviç genç yaşında olmasına rağmen kumar oynama tutkusuna yenik düşmüştür. Bunun yanı sıra iflah olmaz bir aşıktır. Gerçekçi bir üslupla yazılmış olan bu kitap aslında insanoğlunun doyumsuzluğundan, tutkuları için ne kadar şeyden vazgeçebileceğinden bahseder. İnsanoğlunun sonsuz istekleri, bitmeyen arzuları...
İvanoviç kumarı ne kadar bırakmak istese de aşık olduğu kız Polina'nın borcu için kumara devam eder.
Bu tutkuların, hastalığın, aşkın sonucu neler olacak? sürükleyici bir kitaptır. Dostoyevski meraklılarının da okuması gerekir.


Bunlar da İlginizi ÇekebilirBir Delinin Hatıra Defteri

Ve kendisinin İspanya kralı VIII. Ferdinand'ın yerine geçtiğini, aşık olduğu kızla evleneceğini söyler. Ama hikayenin sonu, aslında onun sonudur.

Daha Fazlasını Oku
Romeo ve Juliet

Shakespeare'in Romeo ve Juliet kitabı ilk olarak 1597 yılında basılmıştır; lakin bu basım yanlışlarla doluydu, kısaltılmıştı.

Daha Fazlasını Oku