Akıl Sağlığı


Akıl Sağlığı

Öyle günlerden geçiyoruz ki bütün olumsuz şartlara rağmen akıl sağlığımızı korumak zorundayız. Akıl sağlığını korumak da sağlam bir bilinç, güçlü bir duruş ile olur.
Peki sağlam bilinç ve duruş nasıl olur? Sorarak, sorgulayarak. Sorduklarını ve soracaklarını kabul ederek. Bulunduğun yeri, hayatı ve evreni. Bir sorunun soru olabilmesi için önce sorduğun sorudan haberdar olman lazım. Bu haberdarlık sağlam bir bilinci de yanında getirir. Hayatın bize verdiğini sorgulamak, kararlarımızı sorgulamak, temkinli olmak zorundayız. Bilinçsiz, başka bir deyişle ‘kuş bakışıyla’ bakmamamız şarttır. (Kuş bakışı güzeldir ama kuş gibi bakmamak şartıyla.)
Herhangi bir zorbalığın veya yanlış bilginin dayatılması sonucunda boyun eğip “vardır bildiği” demek yerine, en iyisini okuyup, araştırıp “benim bildiğim var!” demek şarttır. İşte bu da yanında güçlü duruşu getirir. Bu ikisinin toplamı ise akıl sağlığını korumaktır.
Kaba tabirle yazacak olursam; ot gibi yaşamak demek, seni bir gün biçerler demektir. İnsan olmanın ilk kuralı olarak: Düşün.
Düzen kurma stresi yaşıyoruz. Akıl sağlığımızı yerinden oynatan bir anksiyete problemi. 'Hayatım nereye gidiyor?' dediğimizde çoktan gitmiş veya gitmekte olan bir hayatı izliyoruz belki.
Düzen, herkesin kendi meşrebine göre, menziline doğru yolculuğu kolaylaştırmak için vardır. Siz düzen için çabalayıp, aklınızı oynatırken, düzen kendini çoktan kurmuştur...
Yani halk diliyle 'Allah'a emanet yaşayınız. O sizin meşrebinize göre en güzel planı hazırlamıştır.'
Diğer bir akıl sağlığı oynatan mevzu: Nefis. Nefsini terbiye edemeyen zeka da körleşiyor. İyi niyet, saf düşünce, kendini terbiye etmenin ilk kuralı baktığınızda. Karanlık bir ruh, tehlikeli bir dil, çirkin bir üslup insanda ne akıl bırakır, ne temizlik.
İşte tüm bu noktaların sonucunda şuna varacak olursak, felsefe okuyunuz. Kitap okuyunuz; Roman, deneme, öykülerin dışında sizi sorguya itecek, düşünmenizi sağlayacak, pencerenizi açacak bir kitap. İşte bu kitap da böyle bir kitaptır. Tavsiyemi sunar, bol kitaplı günler dilerim.


Bunlar da İlginizi ÇekebilirAntik Yunan Hikayeleri

Bu kitap özellikle Yunan Mitolojisine ilgi duyan ama nereden başlayacağını bilmeyenler içindir. İçerisinde farklı mitolojik hikayeler vardır.

Daha Fazlasını Oku
Ecce Homo

Peki gerçekten ateist miydi? Yaratıcıya olan inancı mı düşüktü yoksa bağnazlaştırılmış dine mi inancı düşüktü?

Daha Fazlasını Oku