Dudaktan Kalbe


Dudaktan Kalbe

Reşat Nuri Güntekin varlıklı denmese de standart üstü bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Lakin bu denli iyi bir anlatımla, standart altı yaşamları kaleme alıp yazabilmesi onun ne kadar iyi bir gözlemci olduğunu gösterir.
Babasının mesleğinden dolayı çocukluğundan beri birçok il gezen Güntekin bunları adeta avantaja çevirmiştir.
1925'te yazdığı bu roman dışarıdan bakıldığında ya da dizi ve filmlerden izlenildiğinde ''Zengin ve çapkın adam, kimsesiz ve yoksul bir kız'' anlatıyor olarak görülebilir. Lakin usta yazarımız Reşat Nuri Güntekin kalemiyle, daha derin, daha felsefik anlamlar çıkacağı aşikar.
Saip Paşa, şehrin tanınmış kişilerindendir. Yeğeni Hüseyin Kenan ise küçük yaşta babasını kaybetmiştir. Annesi ve kardeşiyle dayısının yanında kalmaktadır. Kenan ne kadar mühendislik fakültesi de bitirse içindeki müzik aşkı her daim hayatının önüne geçmiştir. Ve uğraşları, eğitimleri sonucu ünlü bir Virtüöz olmayı başarır.
Lamia diye gencecik bir kız ile tanışır. Annesi, babası ölmüş amcalarının yanında kalan bir kızdır Lamia; Kenan'ı tanımadan onun müziğine aşık olmuştur. Kenan onun masumiyetinden etkilenir, çillerinden dolayı ''Kınalı Yapıncak'' ismini takar. Küçük olduğu için kendine kızar ama karşı da koyamaz.
İçerisinde bulunan çok fazlaca olaylar silsilesi, alt-üst sınıf kavramı, karşı koyulamama ve arada kalanların psikolojisini çok iyi yansıtan bir romandır.
▪️Hüseyin Kenan, ''Aşk dudaktan kalbe inmez.'' diyen çapkın bir adam değişecek miydi?
▪️Lamia'yı nasıl bir kader bekliyordu?
▪️Sonları ne olacak?
Merak uyandıran bu eseri sizlere sunar, bol kitaplı günler dilerim...


Bunlar da İlginizi ÇekebilirMahalle Kahvesi

Yaşamayı bu kadar seven adam, doktora bile gitmekten korkan adam nasıl olur da ölümü kabullenebilirdi? İşte bu kitap Abasıyanık'ın kabullenme kitabıdır.

Daha Fazlasını Oku
Çingene

Ahmet Mithat Efendinin, "Çingeneler de insan, özümüzde hepimiz insanız." mesajını verdiği bir Türk klasiğidir. Bir gün; genç, zengin bir beyfendi olan Şems Hikmet Bey, bir kayıkta seyahat eden bir çingene grubu görür.

Daha Fazlasını Oku