Bakire İle Çingene


Bakire İle Çingene

''İnsanların özel işleriyle çok ilgilidir; eğer yaşam buysa.''
Yvette, rahip olan babası, kız kardeşi, büyükannesi ve halasıyla birlikte yaşar. Evin kızları büyükannesinden biraz şikayetçidir. Bu hali yazar Lawrence burada o kadar muhteşem betimlemiş ki, hepimizin çevresinde böyle insanlar, yaşlılar olduğunu görüyoruz.
Zaten hayatları son derece sıkıcı, monoton olan bu aile, tutucu bir papaz olan babaları ve varlığıyla rahatsız eden büyükanneleriyle hayatlarına devam ediyor iken baş kahramanımız Yvette, bir çingene adama aşık olur. Yvette hep tekdüze, sıradan insan gördüğü için bu özgür ruhlu adam ona çok cezbedici gelir. Ve ona olan aşkını bir olay örgüsü içinde anlatır.
Anlatımı açık, anlaşılır lakin yavan olan bu kitabı elinize alıp arka kapağındaki konusunu okuduğunuzda, evet kesinlikle alıp okumalıyım diyorsunuz. Merak uyandırıcı olayların ve psikolojik tahlillerin ardı arkası kesilmeyecek sanıyorsunuz. Ne yazık ki öyle değil. Ama bu yorumum görecelidir tabii ki. Novella ile öykü harmanını seviyorsanız tavsiye edeceğim kitaptır. Çeşit olsun diye okunabilir. Bol kitaplı günler dilerim.


Bunlar da İlginizi ÇekebilirMihrace'nin Mirası

İki varis de kendi dünyalarını yaratmak isterler. Birisi çok ütopik iken diğeri çok baskıcı ve otoriter bir dünya yaratır. Olaylar bu şekilde gelişir.

Daha Fazlasını Oku
Huzursuzluk

Ana karakterimiz bir gazeteci (İbrahim). İbrahim'in çocukluk arkadaşı Hüseyin ölür. Bunun üzerine İbrahim olayı araştırmak için memleketi olan Mardin'e gider.

Daha Fazlasını Oku