Bakire İle Çingene


Bakire İle Çingene

''İnsanların özel işleriyle çok ilgilidir; eğer yaşam buysa.''
Yvette, rahip olan babası, kız kardeşi, büyükannesi ve halasıyla birlikte yaşar. Evin kızları büyükannesinden biraz şikayetçidir. Bu hali yazar Lawrence burada o kadar muhteşem betimlemiş ki, hepimizin çevresinde böyle insanlar, yaşlılar olduğunu görüyoruz.
Zaten hayatları son derece sıkıcı, monoton olan bu aile, tutucu bir papaz olan babaları ve varlığıyla rahatsız eden büyükanneleriyle hayatlarına devam ediyor iken baş kahramanımız Yvette, bir çingene adama aşık olur. Yvette hep tekdüze, sıradan insan gördüğü için bu özgür ruhlu adam ona çok cezbedici gelir. Ve ona olan aşkını bir olay örgüsü içinde anlatır.
Anlatımı açık, anlaşılır lakin yavan olan bu kitabı elinize alıp arka kapağındaki konusunu okuduğunuzda, evet kesinlikle alıp okumalıyım diyorsunuz. Merak uyandırıcı olayların ve psikolojik tahlillerin ardı arkası kesilmeyecek sanıyorsunuz. Ne yazık ki öyle değil. Ama bu yorumum görecelidir tabii ki. Novella ile öykü harmanını seviyorsanız tavsiye edeceğim kitaptır. Çeşit olsun diye okunabilir. Bol kitaplı günler dilerim.


Bunlar da İlginizi ÇekebilirYaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz

Ana karakterimiz aslında “yaşamıyor.” Aslında bedenen yaşıyor ama devlete göre yaşamıyor. Çünkü Yaşar'ın nüfus cüzdanı yok.

Daha Fazlasını Oku
Gezgin

Aslında hepimizin ezip geçtiği incelikleri Cibran tutar silkeler ve onu şiir yapar. Kitap birçok kısa hikayeden oluşur.

Daha Fazlasını Oku