Kendine Ait Bir Oda


Kendine Ait Bir Oda

"En iyi yetiştirilmiş kadınlar zihinleri en uygar olanlardır."
Virginia Woolf'un ideolojisini anlatan eleştirel tarzda bir kitaptır. Oldukça aşina olduğumuz bu kadın yazar aslında şanından çok ölümüyle tanınır. Ceplerine çakıl taşı doldurup, kendini göle bırakan yazarın kalemini ve ideolojisini okumak epey etkileyecektir.
Peki ne anlatır? Neyi eleştirir?
Kadınların hep ikinci planda oluşunu, neden büyük bir kadın yazar çıkmadığını, kadınların neden özel alanı olmadığını ve bunun gibi bir sürü konuya değinir. Kadın Ve Kurmaca hakkındaki düşüncelerini kaleme almıştır. Bunların içinde de birçok örnek ve kişi okuyacağız. Shakespeare'ın kız kardeşi. Şair Alexsandr Pope. Lady Winchilsea. Charlotte Brontë... Sadece bir kitap değil, tanıdık isimlerinde ideolojisini ve hikayesini okuyacaksınız.
Woolf için feminizm akımının öncü yazarlarından diyebiliriz. Bu kitabın özeti ise aslında kitapta geçen bir cümleyle tanıtabiliriz;
"Bir kadın eğer kurmaca yazacaksa, parası ve kendine ait bir odası olmalıdır." Ve Woolf sonlara doğru şöyle der; "Yazın. Erkekler ne der diye düşünmeden yazın."
Her kesimin mutlaka okuması gerektiğini düşündüğüm kitaptır. Hem deneme, hem günlük, hem hikaye, hem aforizmalar okuyacağımız bir kitaptır.


Bunlar da İlginizi ÇekebilirŞeker Portakalı

Küçük bir çocuğu acımasızca dövmek. Çocuk artık insanlara güvenemediği için bir şeker portakalı fidanına içini döker.

Daha Fazlasını Oku
Bir Dinozorun Gezileri

Hayatı güzel yaşayan insanlar, ölümden de korkmuyor. Ölümden korkan insanlar içten içe ‘yaşayamamışlığın’ acısını ve beklentisini çeken insanlardır.

Daha Fazlasını Oku