Çakıcı'nın İlk Kurşunu


Çakıcı'nın İlk Kurşunu

"Gazete yırtıyor, kitap yakıyor, profesör ve rektör dövüyorsunuz. Sevdiğiniz nedir?"
~
Kitap, tam olarak tamamlanan bir kitap değildir. Hem öykü kitabı, hem şiir kitabı, hem resim kitabıdır. Edebi dili pek olmayan kitaptır. Derleme toplama kitabı denilebilir. Sabahattin Ali'nin sandığından çıkan resimler, parça parça hikayeler, anılar vardır.
Bu kitabın yayımlanması ne kadar doğru? Bilemiyorum. Çünkü bu kitap Sabahattin Ali'nin derlemesi, en şeffaf halidir. Bir yandan da kızı Filiz Hanım uygun görmüştür. Kitabın mesulü onundur. Son Sabahattin Ali'nin çıkardığı kitaplar zamanında yasaklanmış iken şuan MEB'in 100 Temel Eser listesinde yer alıyor.
Kitap bölüm bölüm olarak ayrılmıştır. Birinci bölümde Sabahattin Ali'nin daha önce bir yerde yayımlanmamış hikayeler vardır. İkinci bölüm şiir ağırlıklıdır. Üçüncü bölüm ise makalelerden oluşuyor. Bu bölümlerden sonra ise Ali'nin
milliyetçilik ve kadınlar üzerine yazdığı yazılar var. En son bölümde de ''sandığında bulunan desenler'' vardır. Özellikle Sabahattin Ali meraklılarının okuması gereken kitaptır. Tavsiyemi sunar bol kitaplı günler dilerim.


Bunlar da İlginizi ÇekebilirÖmer'in Çocukluğu

Yolda yürürken bir köpek saldırısına maruz kalıyor Ömer. Yol ıssız, kimsecikler yok. Köpekte boyuna saldırıyor.

Daha Fazlasını Oku
Sergüzeşt

Kafkasya'dan kaçırılan dokuz yaşındaki minik Dilber kırk liraya Mustafa Bey'in evine satılır. Görevi ise halayıktır.

Daha Fazlasını Oku