Çakıcı'nın İlk Kurşunu


Çakıcı'nın İlk Kurşunu

"Gazete yırtıyor, kitap yakıyor, profesör ve rektör dövüyorsunuz. Sevdiğiniz nedir?"
~
Kitap, tam olarak tamamlanan bir kitap değildir. Hem öykü kitabı, hem şiir kitabı, hem resim kitabıdır. Edebi dili pek olmayan kitaptır. Derleme toplama kitabı denilebilir. Sabahattin Ali'nin sandığından çıkan resimler, parça parça hikayeler, anılar vardır.
Bu kitabın yayımlanması ne kadar doğru? Bilemiyorum. Çünkü bu kitap Sabahattin Ali'nin derlemesi, en şeffaf halidir. Bir yandan da kızı Filiz Hanım uygun görmüştür. Kitabın mesulü onundur. Son Sabahattin Ali'nin çıkardığı kitaplar zamanında yasaklanmış iken şuan MEB'in 100 Temel Eser listesinde yer alıyor.
Kitap bölüm bölüm olarak ayrılmıştır. Birinci bölümde Sabahattin Ali'nin daha önce bir yerde yayımlanmamış hikayeler vardır. İkinci bölüm şiir ağırlıklıdır. Üçüncü bölüm ise makalelerden oluşuyor. Bu bölümlerden sonra ise Ali'nin
milliyetçilik ve kadınlar üzerine yazdığı yazılar var. En son bölümde de ''sandığında bulunan desenler'' vardır. Özellikle Sabahattin Ali meraklılarının okuması gereken kitaptır. Tavsiyemi sunar bol kitaplı günler dilerim.


Bunlar da İlginizi ÇekebilirDudaktan Kalbe

Saip Paşa, şehrin tanınmış kişilerindendir. Yeğeni Hüseyin Kenan ise küçük yaşta babasını kaybetmiştir.

Daha Fazlasını Oku
İçimizdeki Şeytan

Hayattaki gayesini bulamamış,felsefik, aklı karışmış olan Ömer vapurda bir kız görür ve ona sırılsıklam aşık olur.

Daha Fazlasını Oku