Canfeda


Canfeda

“Afrika gibi bir kıta yazaydım, hiç durmaz ölürdüm.”
Can Yücel'i sivri diliyle, muzip küfürleri ile tanırız. Yeraltı edebiyatını anımsatan tarzı büyük ilgi çekmiştir. Toplumun diyemediği, demeye cesaret edemediği sözleri Can Yücel dolu mizahıyla sayıyor, sövüyor, yazıyordu. Gamsız duruşunun altında yatan bilge adamı gördükçe onu okumamız da ayrı zevk verdi.
Eski Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel'in oğlu olan Can Yücel, samimi ve berrak bir ruha sahiptir. Kalemi akıcı, üslubu mizahi, dili ise keskindir. Cesareti, keskin dili, üslubu pek hoş karşılanmasa gerek Yücel'e hapishane hükmü de giydirilmişti. Bu hükmün bir diğer sebebi ise Can Yücel aynı zamanda çevirmen olmasıydı. Che Guevara ve Mao çevirileri yaptığı için 15 yıl hapis istenmişti.
Bu kitabını okuyanlar Can Yücel ile tanışacaklardır. Özellikle şiir kitaplarını seviyorsanız okumanız gerekmektedir. Şiir kitabı deyip geçmemek lazım... Bu kitap baharın hülyasından, sürrealistlikten tutun da politikaya, ölüme kadar dayanan realist bir serüvendir.


Bunlar da İlginizi ÇekebilirSevdalinka

Bu savaşa aşık olduğu ve sevdiği adam girer. Stefan Sırpların ordusuna, eşi Burhan Bosnalıların ordusuna...

Daha Fazlasını Oku
Parasız Yatılı

Sait Faik Abasıyanık ödülünü ilk almış kadın yazarımızın kitabıdır. Asıl adı; Feruze Çerçi. Neden ödül aldığını anlamadığım bir kitaptır.

Daha Fazlasını Oku