Yeraltından Notlar


Yeraltından Notlar

“Ruhumda bir yeraltı vardı.”
Bu kitabı okumaya karar verdiğinizde ve anlatımda bir karışıklık hissettiğinizde panik yapıp bir sayfayı beş kere okumayınız. Bazı kitaplar olay örgüsünden çok edebi hazzı kuvvetlidir. Somutluktan çok soyutluğu bize kazandırır. İşte Dostoyevski'nin Yeraltından Notlar kitabı da tam olarak böyledir. Kısa, büyüleyici ve edebi hazzı muhteşemdir.
Ana karakterimizin ismi belirtilmemiş. Olay örgüsünden ziyade yazılanı hissetmeye çalışın. Kitap okurken ipleri sıkı sıkı tutmak, çoğu zaman kitaptan alacağımız verimi düşürüyor.
Kitap bize ne anlatıyor, konusu nedir?
İnsanların riyakarlığından, realistliğinden, bunaltıcı yetişkin konuşmalarından, sahtekarlığından sıkılmış bir ana karakterimiz var. Ve hiçbir zaman 'insan' olmayı başaramamış ve kendini 'yeraltında' hisseden bir ruh var.
~
Kitabın ikinci bölümünde ise neden insanlardan nefret ettiğini açıklamıştır. Neden aitsiz hissettiğini, neden ucu bucağı olmayan bir yolda kaybolduğunu anlatır.
Aslına baktığımızda ise asıl yeraltında olan o değil, insanlardır...
Varoluş sancılarımızı kolay ifade edemeyiz. Lakin bu kitap o denli duygu yüklü yazılmış ki anlam veremediğiniz o hisleri okuyacaksınız.
Dostoyevski'nin Suç ve Ceza'dan önce yazdığı bu kitap kısa bir kitaptır. Bir gününüzü ayırırsanız ve bitireceksiniz ama etkisi daha fazla zaman alacak. Hem kitabın etkisi hem de bu kitabın nasıl yazıldığıyla alakalı...
Dostoyevski kitaplarını hep kendinden bir parça vererek yazmıştır. Kendi hayatından bir kesit sunarak. Bu kitabı ise sara nöbetleri ile boğuşurken kaleme almıştır. Bir yandan da kumar borçlarını temizlemek zorundaydı. O yüzden bu kitabı çok kısa bir sürede bitirmiştir.
Mutlaka okumanız gereken klasikler arasındadır. Tavsiyemi sunar, bol kitaplı günler dilerim.


Bunlar da İlginizi ÇekebilirAna

Kitabın özel yanı, gerçek bir hikayeden esinlenmiş olduğudur. (Rus Devrimci Pelageya Vlasova) 1917 Ekim Rus Devrimi.

Daha Fazlasını Oku
Anna Karenina

''Bütün mutlu aileler birbirine benzer; her mutsuz aileninse kendine özgü bir mutsuzluğu vardır.'' Bu çarpıcı giriş cümlesi aslında bu kitabın özeti niteliğindedir.

Daha Fazlasını Oku