Memleketimden İnsan Manzaraları


Memleketimden İnsan Manzaraları

Bu kitap 17.000 mısradan oluşmaktadır. 100 Temel Eser Listesine eklenmiştir. Nazım Hikmet kitabı İstanbul'dayken yazmaya başlamıştır. 5 cilt olarak yayımlanmıştır. Şiir kitabıdır. Bu kitap hakkındaki bütün klişeleri saydığımıza göre gerçekten kitaba geçelim;
Nazım Hikmet, bu kitabında zirveyi görmüştür. Hatta Nazım Hikmet'i Nazım Hikmet yapan bu kitaptır. Bu kadar halkın içinden olmasının yanısıra, halkın içinden insanları tek tek seçip yorumlayan şairimiz. Bizim gururumuz. Elleri yorulmadan, gözleri yorulmadan, zihni yorulmadan, bedeni hapishanede takaatsiz kalmadan, usanmadan, yılmadan yazan şairimiz...
Hepimiz şiir kitabı deriz lakin sadece şiir kitabı değil. Birçok tiyatro sahnelerine uyarlanan bu kitap da kendinizi dev bir tiyatro sahnesinde hissedeceksiniz. Çünkü düzyazılar, tiyatrovari senaryolar, betimlemeler sizin hayalgücünüzü harekete geçirecektir. Standart altı yaşam süren insanları gözlemlemiş, yaşamış ve hepsinden öte hissetmiş.
Bu kitabı okuduktan sonra bir kadının etek fırfırından tutun, bir adamın kasketine kadar, yürüdüğünüz kaldırımlara, bastığınız taşa, yolda yürürken sağınızda kalan kahvehaneye kadar her şeye dikkatle bakacaksınız.
Nazım Hikmet şairimizin ruhu neşe ile mekânı da cennet ile olsun.


Bunlar da İlginizi ÇekebilirMasumiyet Müzesi

Kemal, zengin bir tekstilcinin oğludur. Nişanlısı Sibel'e değer vermektedir. Ta ki “Hayatının en mutlu anlarını” yaşadığı akrabası Füsun gelene kadar.

Daha Fazlasını Oku
Şemspare

Elif Şafak öyle cümleler kuruyor ki, bir anlığına kendinizi, hayatınızı ve bulunduğunuz yeri düşünmeye başlıyorsunuz.

Daha Fazlasını Oku