Memleketimden İnsan Manzaraları


Memleketimden İnsan Manzaraları

Bu kitap 17.000 mısradan oluşmaktadır. 100 Temel Eser Listesine eklenmiştir. Nazım Hikmet kitabı İstanbul'dayken yazmaya başlamıştır. 5 cilt olarak yayımlanmıştır. Şiir kitabıdır. Bu kitap hakkındaki bütün klişeleri saydığımıza göre gerçekten kitaba geçelim;
Nazım Hikmet, bu kitabında zirveyi görmüştür. Hatta Nazım Hikmet'i Nazım Hikmet yapan bu kitaptır. Bu kadar halkın içinden olmasının yanısıra, halkın içinden insanları tek tek seçip yorumlayan şairimiz. Bizim gururumuz. Elleri yorulmadan, gözleri yorulmadan, zihni yorulmadan, bedeni hapishanede takaatsiz kalmadan, usanmadan, yılmadan yazan şairimiz...
Hepimiz şiir kitabı deriz lakin sadece şiir kitabı değil. Birçok tiyatro sahnelerine uyarlanan bu kitap da kendinizi dev bir tiyatro sahnesinde hissedeceksiniz. Çünkü düzyazılar, tiyatrovari senaryolar, betimlemeler sizin hayalgücünüzü harekete geçirecektir. Standart altı yaşam süren insanları gözlemlemiş, yaşamış ve hepsinden öte hissetmiş.
Bu kitabı okuduktan sonra bir kadının etek fırfırından tutun, bir adamın kasketine kadar, yürüdüğünüz kaldırımlara, bastığınız taşa, yolda yürürken sağınızda kalan kahvehaneye kadar her şeye dikkatle bakacaksınız.
Nazım Hikmet şairimizin ruhu neşe ile mekânı da cennet ile olsun.


Bunlar da İlginizi ÇekebilirRuhsal Saat Tamircisi

Ölüm ruhun bedeni terk etmesi değil, sevginin kalbi terk etmesiyle olur.

Daha Fazlasını Oku
Müptezeller

Yerli Bukowski'miz olan Serbes'in bu kitabı oldukça hayattan ve kendinden. Kendi içindeki dünyayı anlattığı, yaşadığı ortamı dile getirdiği kitaptır.

Daha Fazlasını Oku