İçimizdeki Şeytan


İçimizdeki Şeytan

Hepimizin aşina olduğu Sabahattin Ali klasiklerindendir.
Klasikler farklı sınıflara ayrılır lakin Sabahattin Ali bir yazar olarak başlı başına bir klasiktir. Bu kitap ise dediğimi tasdikler niteliktedir.
İnsan tespitleri, toplumumuzun önyargıları, bir kadının sabrı, birbirinden farklı iki adamın yaşantı ve düşünceleri... Kitap aşk, sevgi üzerine dense de sadece bununla kalmamıştır. Karakterler üzerinde özdeşen psikanaliz ve sosyolojik olarak belirli kalıpları da açıklamıştır. Sabahattin Ali'nin bu kitabını okurken onun ölüm kitabı olduğunu da unutmamak gerekir. Birçok kesim bu kitabı “milliyetçiliğe hakaret” olarak gördükleri için linç etmişlerdir. Ve Sabahattin Ali mesleğinden olmuştur. Ne yazık ki kanımca suikast kapısını da bu kitabı ile aralamıştır. Gördüğünüz gibi bu kitap sadece aşk ve sevgi üzerine değildir. Çok daha fazlası...
Hayatın ta kendisinden bir kitaptır.
~
Kitap bir anda yıldırım aşkı ile başlar. Hayatta ki gayesini bulamamış,felsefik, aklı karışmış olan Ömer vapurda bir kız görür ve ona sırılsıklam aşık olur. Aşık olduğu kız ile (Macide) konuşmak için yanına gider ve uzaktan akrabası olan Emine teyzesini görür. Onun için bir fırsat kapısı doğmuştur ve sık sık Emine teyzenin yani Macide'nin yanına gider.
Macide zarif duruşu, zekası ile dikkat çeken bir hanımdır. İstanbul'da konservatuar okumaya gelir. Ama bir yerden sonra kaldığı eve yük olmaya başlar.
Zaman geçtikçe Macide de Ömer'e aşık olur ve bir anda evlilik kararı alırlar. Emine teyzelerin canına minnettir çünkü Ömer ile adları çıkıp ‘adımızı lekelemesinler’ diye düşünür.
Romanın örgüsü işte tam da evlilikten sonra başlıyor. Sefalet içinde hayatlarına devam eden bu çifti neler bekliyordu? Macide'nin yeni bir dünya görüşü, Ömer'in sorumsuzluluğu, bir de eskiden gelen bir arkadaş... Macide'ye inceden gönlü olan, Ömer'in de arkadaşı olan Bedri.
Mutlaka okunması gereken bir kitaptır. Okudukça kendinizi bulacağınız bir kitaptır. Çünkü hepimizin içinde bir parça Ömer, Macide, Bedri vardır...


Bunlar da İlginizi ÇekebilirMahalle Kahvesi

Yaşamayı bu kadar seven adam, doktora bile gitmekten korkan adam nasıl olur da ölümü kabullenebilirdi? İşte bu kitap Abasıyanık'ın kabullenme kitabıdır.

Daha Fazlasını Oku
Kuyucaklı Yusuf

1903 senesinde Aydın “Kuyucak” köyünde bir aile katliamı gerçekleşir. Bu katliamda Yusuf sağ çıkar. Olay yerine gelen Kaymakam, Yusuf'un farklı, soğukkanlı bir çocuk olduğunu anlar.

Daha Fazlasını Oku