Altıncı Koğuş


Altıncı Koğuş

"İnsanın huzuru dışarıda değil, içindedir."
Anton Çehov okuyanlar bilir ki; Çehov'un kendine has bir edebiyatı, üslûbu ve kalemi vardır.
Bu kitabında özellikle bu özgünlüğünü göreceksiniz.
Çehov'un Durum-Kesit Hikayesi bize ne anlatıyor peki?
Ana karakterlerimizden biri olan İvan Dimitriç kasabanın altıncı koğuşunda kalan bir akıl hastasıdır. Akıl hastası deyip geçmemek gerekir, çok zeki ve bilgili adamdır. Doktoru ise bu durumun farkındadır. Aralarında bir sinerji oluşur ve felsefik, sosyolojik konuşmalarıyla hepimizi mest ederler. Genel kavramıyla insanın ruhunu konu alırlar. Beni en çok etkileyen kısım ise, memnuniyeti dışarıda aramamak. İnsanın özünü, kendini bulması gerektiğini savunurlar.
Diğer karakterimiz Gromov ise kitabın psikolojik kitap olmasına aday gösteren karakterdir. Panik atak ve anksiyete mağdurudur. Psikoloji kitabı arıyorsanız sizi doyuracak bir kitaptır. Birçok bilgi, ve psikanalizler barındırır. Ayrıca sadece bununla kalmamış bize Hristiyan kültürünü ve o çağda ki betimlemesini harikulade yazmıştır.
Aslında herkesin ''deli'' diye öteledikleri insanların gerçek insan olduğunu öğrendiğimizde ne tepki veririz?
Kitaptaki doktorumuz ise bilinçli olmakla beraber bambaşka ufuklara açık olan birisidir. Belki de öz benliğini, yaşamını altıncı koğuşta bulacaktır...


Bunlar da İlginizi ÇekebilirKızıl

Stefan Zweig’ın 1908 yılında 26 yaşındayken yazdığı kitabıdır. Tam da Zweig‘ın yolunu bulmaya çalıştığı zamanlar...

Daha Fazlasını Oku
Amok Koşucusu

Peki Amok Koşucusu nedir? Zweig neden böyle bir ad seçmiş? Amok Koşucusu günümüzde ‘saldırgan, öfkeli, cinnet geçiren’ demek.

Daha Fazlasını Oku