Sekizinci Renk


Sekizinci Renk

Gülten Dayıoğlu bir nevi 90'lı yılların çocuklarının kahramanı, öğretmenidir. Kendisinin naif, bir o kadar da cesur, bilgili ve kendine güvenen bir kalemi vardır.
~
Çevrenizde sorumlusu olduğunuz, büluğ çağında kişiler var ise özellikle okumanız gereken kitaptır. O çağdaki gençlerin yaşadığı bunalımları, merakları, hislerini anlatan psikolojik bir roman niteliğindedir.
Kitap hakkında birkaç eleştiri de mevcuttur. “Gençlik filmine benzeyen bir kitap.” denilerek eleştirilmiş olsa da bu görüşe katılıp katılmamak herkesin kendi bakış açısıyla alakalıdır.
Genç bir kızın olgunluğa erişme süresini akıcı bir olay örgüsü ile keşfedeceksiniz. Kitabı anlamak için okuduğunuzda aslında kendinizden çokça parça göreceğiniz bir kitaptır. Birbirinden zıt karakterleri bu denli uyum içinde yazan, kültür kokan Gülten Dayıoğlu hocamızı da minnet ile analım.
Konusuna gelecek olursak;
Ana karakterimiz Ela, özgürlüğüne düşkün ve hayalperest bir kızdır. Hayatın her anını yaşamak ister ve yaşamaktan da büyük keyif alır. Tutkulu, iyimser ve asidir. İlgisiz annesi ile de pek anlaşamazlar. Birbirinden oldukça zıtlardır.
Ela, herkesin baktığı pencereden bakmaz. İnsanların duvarları vardır, o duvarları yıktıklarında hayat işte o zaman başlıyordur. Ve Ela o duvarı çoktan yıkmıştı. Ela acısıyla, tatlısıyla yaşadığı yaşamı bize anlatacaktır.
Diğer önemli karakterimiz ise Ela'nın manevi ablası Ülev'dir. Ela'ya göre daha mantığı ağır basan, Ela'ya öğütler vermektedir.
▪️Ela'nın tek sığınağı da giderse neler olacaktı?
▪️Ela'yı nasıl bir yaşam bekliyordu?
▪️Nelerle yüzleşecek?
▪️Nasıl bir hayat onu bekliyordu?
Son olarak ise;
Ela gökkuşağın sekiz renk olduğunu düşünür. Ve bundan da emindir. Her insanın hayatında bir 'sekizinci renk'i vardır. Ela'nın ki kimdi? Bizim ki kim? Çok güzel, düşünceye teşvik eden, aşk serüvenlerini anlatan, yaşamın doluluğunu, pişmanlıklarını, hatalarını okuyacağınız, bir solukta bitireceğiniz sürükleyici bir romandır.


Bunlar da İlginizi ÇekebilirEmpedokles'in Dostları

Amin Maalouf, yarı distopik bir dünya çizerek, insanlığın gelmiş olduğu yozlaşmışlığı eleştiriyor.

Daha Fazlasını Oku
Uyusana Tosunum

Daha sonrasında adının ve soyadının hikayesini anlatıyor. Soyadı kanunu 1934 yılında ortaya çıktı. Ve herkes kendi soyadını kendisi seçmekteydi.

Daha Fazlasını Oku