Dönüşüm


Dönüşüm

Franz Kafka'nın başyapıtı.
Yazarlar, kitaplarına kendilerinden bir şeyler kattıklarında daha kusursuz eserler ortaya çıkıyor. Tıpkı Dostoyevski'nin Kumarbaz’ı gibi. Christy Brown'un Sol Ayağım’ı gibi. Mina Urgan'ın Bir Dinazorun Anıları kitabı gibi. Ve birçok usta kalemin yaptığı gibi bu kitap da Kafka'nın unutulmaz, kendisinden katarak yazdığı eseri olmuştur.
Bir sabah uyandınız ve artık böceksiniz. Bu bir kurgu değil.Bir masal, efsane değil. Bu Kafka'nın kendini nasıl hissettiği ile alakalı.
Kafka çocukluğundan beri baba baskısıyla büyütülmüş, kendisine her zaman “Güçsüz, çelimsiz, yardıma muhtaç” denmiştir. 'Babaya Mektup' kitabında somut cümleler ile kendini anlatıyordu. Ama bu kitap Kafka'nın artık ne hissettiği ile alakalı. Ve kendini ne gördüğü ile alakalı.
Kafka artık kendini ''böcek'' gibi görüyordu. Ezilmeye mahkum, sert kabuklu, kimse tarafından sevilmeyen, pis bir böcek.
~
Kitabın ana karakteri Gregor Samsa değil Franz Kafka'dır. Hatta hikayede geçen kız kardeş karakteri, en sevdiği kız kardeşi 'Ottilie' bile olabilir. Çünkü araları çok iyiydi ve Kafka'yı sevip sayıyordu.
Evin hizmetçisi bile Kafka'nın çocukken gördüğü hizmetçisi ile doğru orantılıdır.
Kitap, Gregor'un bir böceğe dönüşmesi ile başlar. Çekirdek ailesi ve hizmetçisi ile yaşayan bir adamdır. Grete (kitapta geçen kız kardeşi) ilk başlarda çok iyi davransa da dönüşüm sonlarına doğru ondan kurtulmak ister. Herkes üstüne gelir ve zamanla ondan tiksinirler. O ise sadece kirli kanatlarını çırpmakta, zorla hareket etmeye çalışmaktadır. Tıpkı gerçek yaşamı gibi...
Kitabın sonu Kafka'nın sonu ile uyuşmaz. Ama ruhu ve hissettikleri ile uyuşur. Çünkü Kafka verem onu öldürmeden önce, ruhu ölmüş birisiydi. Bu kitap ise onun ruhunun intiharının sesidir.
Keşke yaşamış olsaydı ve arkasında bıraktığı okurlarını görseydi. Kendisinin bir böcek değil, bir aziz olduğunu farketseydi. Çevresinin bir böcek olduğunu bilseydi ve büyük bir gururla ayrılsaydı aramızdan.


Bunlar da İlginizi ÇekebilirAmok Koşucusu

Peki Amok Koşucusu nedir? Zweig neden böyle bir ad seçmiş? Amok Koşucusu günümüzde ‘saldırgan, öfkeli, cinnet geçiren’ demek.

Daha Fazlasını Oku
Deniz Feneri

Virginia Woolf'un Deniz Feneri adlı kitabı 'okunması en zor olan' 10 kitap listesine girmiştir.

Daha Fazlasını Oku