Bir Delinin Hatıra Defteri


Bir Delinin Hatıra Defteri

N. V. Gogol'un bu kitabı 1840'lı yılların en ilgi çekici, ürkütücü, cesur kitabı olmuştur. Hal o ki insanlar karakteri unutmuş, kitaptan çıkmış “Gogol akıl hastanesinde mi yattı?” diye düşünür olmuştur. Çünkü bir şizofrenin alevlenme anını bu kadar harika yansıtabilen, bu ustalıkta yazabilen bir yazar mutlaka hayatının bir yerinde delirmiş olmalıydı.
Aslına baktığımızda Gogol'un hayatını kurcaladığımızda kitabı ve Gogol'u bağdaştırabiliriz. Puşkin'in baskısı altında kalan Gogol, kitabında Puşkin'den çok örnek vermektedir. Ayrıca Puşkin'in ölümünden sonra buna içten içe sevindiğini bile söyleyebiliriz çünkü kendisi çok fazla ön plana çıkmıştır. Ve kendine bir ''kurtarıcı'' sıfatı bile yapıştırmıştır.
Kitabın konusu;
Ana karakterimiz fakir bir memurdur. Patronunun kızına aşıktır. İlk bölümlerde özellikle çalıştığı yeri, insanları anlatır. Köpekler ile konuşur, amansız gelen cesaret ile birlikte girişimlerde bulunur.
Daha sonra aşık olduğu kızın evleneceğini öğrenir ve onun için çöküş çok yakındır. Büyük tehlike altında kalan ruhu artık uçurumun kenarına gelmiştir. Ve kendisinin İspanya kralı VIII. Ferdinand'ın yerine geçtiğini, aşık olduğu kızla evleneceğini söyler. Ama hikayenin sonu, aslında onun sonudur.
Mutlaka okumanız gereken kitaptır. Kısa zamanda bitecek ama etkisi uzun sürecektir.


Bunlar da İlginizi ÇekebilirNotre Dame'ın Kamburu

Baş Rahip Frollo bu kambur, çirkin bebeği büyütür. Ve Qua Frollo'ya aşırı sadık ve düşkün olur. Herkes Qua'yı aşağılar, hakaretler eder.

Daha Fazlasını Oku
Bir İdam Mahkumunun Son Günü

Bir İdam Mahkumunun Son Günü yazıldığı dönemde oldukça zor kabul görmüş bir eserdir.

Daha Fazlasını Oku