Kırmızı Pazartesi


Kırmızı Pazartesi

Kitabın gerçek adı, “İlan Edilmiş Ölümünün Kronolojiği”
İsminden de anlaşıldığı üzere ilan edilmiş bir ölüm vardır. Bir cinayet. Marquez tarzı böyledir. Tıpkı, Aşk ve Öbür Cinler, Benim Hüzünlü Orospularım da yazdığı gibi bu kitabını da o tarzda yazmış ve sonunu başa yazmıştır.
Böyle yazılınca heyecanı eksilecek gibi düşünmeyin ve tüm bildiğiniz alışagelmiş polisiye tarzını unutun. Sadece bir cinayetin üzerinden de gitmiyor. Benim en sevdiğim kitaplar da böyle kitaplar olmuştur. Bir şeyi anlatırken, birçok şeyden dem vurması...
Sadece cinayetin arka perdesini değil, bir toplumun ortak davranış biçimlerini, menfaat yozlaşmasını da anlatıyor. Hangi kültür, hangi memlette olursak olalım, insan insandır işte... Ortada bir cinayet var ve bütün herkes üç maymunu oynamaktadır. Bu bile kitabı okurken rahatsız edecektir.
~
Ve yine bir analizde bulunacak olursam,
Bu kitap aslında tamamen kurgu değildir. Marquez, çocukluğunda şahit olduğu bir konuyu ele alır. Yaşadığı kasabada bir namus cinayetine tanıklık eder. Ve bu cinayet ileride Kırmızı Pazartesi kitabı olarak karşımıza çıkar.
Ana karakter Santiago Nasar, Angela'nın bekaretini bozar ve başka zengin bir adam Angela'yla evlenmek ister. Ama bekaretini bozanı bulup öldürmek ister. Kan davasına dönmüş bir hikayedir. Ve kimse Santiago'yu uyarmaz. "Başıma bir şey gelmesin." diye düşünürler. Dünü, bugünü, yarını anlatan bir kitaptır. Tam olarak macera ve sosyo-kültürel harmanı bir kitaptır.
Marquez tarzıyla barışanlar onun kalemini gerçekten sever lakin barışamayanlar her zaman karışık ve çok örgülü bulur.
Mutlaka okuyun diyemem ama okursanız bir solukta bitireceğiniz kitaptır. Tavsiyemi sunar bol kitaplı günler dilerim!


Bunlar da İlginizi ÇekebilirGezgin

Aslında hepimizin ezip geçtiği incelikleri Cibran tutar silkeler ve onu şiir yapar. Kitap birçok kısa hikayeden oluşur.

Daha Fazlasını Oku
Mutluluk

Ana karakterimizden biri olan küçük Meryem, öz amcası tarafından tecavüze uğrar. Ve aile için bu bir lekedir. Kirli, soğuk bir izbeye kitlemişlerdir.

Daha Fazlasını Oku